ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ରୁ ସଂସଦ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଜାରି ରହିବ କୋଭିଡ କଟକଣା

0
59
ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ରୁ ସଂସଦ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଜାରି ରହିବ କୋଭିଡ କଟକଣା
ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ରୁ ସଂସଦ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଜାରି ରହିବ କୋଭିଡ କଟକଣା

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟସଭା ଓ ଲୋକସଭା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ରୁ ୧୧ ତାରିଖ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାଗ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ପୁର୍ବ ସଂସଦର ଅଧିବେଶନର ଦେଖାଯାଇଥିବା କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରି ଦୁଇଟି ଗୃହ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ଜାରି ରହିବ । ସଂସଦର ଦୁଇଟି ଗୃହ ଉଭୟ ଚାମ୍ବର ଏବଂ ପରିଦର୍ଶକ ଗ୍ୟାଲେରୀ ବ୍ୟବହାର କରି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବସିବା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନୀତି ଅନୁସରଣ କରାଯିବ ।

ଆସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟସଭା, ସମୁଦାୟ ୨୪୫ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆଠଟି ଖାଲିଥିବା ସହିତ ୨୩୭ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଚାମ୍ବରରେ ୧୩୯ (+୩) ସାଂସଦ ବସିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୯୮ ଜଣଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ରଖାଯିବ । ସେହିଭଳି ଲୋକସଭାରେ ସମୁଦାୟ ୫୩୮ ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ୨୮୨ ଜଣ ଚାମ୍ବରରେ ବସିପାରିବେ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ୨୫୮ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ବସିପାରିବେ ।

ଏଥିସହ, ଗଣମାଧ୍ୟମ ପାଇଁ ସୀମିତ ପ୍ରବେଶ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେସ୍ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ସୀମିତ ବସିବା କ୍ଷମତା ସହିତ ପୂର୍ବପରି ଜାରି ରହିବ । ଦୁଇଟି ଗୃହର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପରିଦର୍ଶକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ସ୍ଥଗିତ ରହିବ । ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂସଦର ଦୁଇଟି ଗୃହର କେବଳ ବସିଥିବା ସଦସ୍ୟମାନେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ହଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଯାହା ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପରିଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମକ୍ଟମକ୍ଟବ ନାହିଁ।

ତେବେ ସାଂସଦ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସୀମିତ ପ୍ରବେଶ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଅଧିବେଶନରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ପାଳନ କରାଯିବ ଯାହାକି କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଏପ୍ରିଲ୍ ୮ ରେ ଶେଷ ହେବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here