Tuesday, October 4, 2022
Homeଓଡ଼ିଶା ଖବରବିଶ୍ବ ରେକର୍ଡ କଲେ ୧୩ ବର୍ଷର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସନ୍ତରଣକାରୀ : ପହଁରିଲେ ୨୯ କିଲୋମିଟର ପାକ୍-ପ୍ରଣାଳୀ,...

ବିଶ୍ବ ରେକର୍ଡ କଲେ ୧୩ ବର୍ଷର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସନ୍ତରଣକାରୀ : ପହଁରିଲେ ୨୯ କିଲୋମିଟର ପାକ୍-ପ୍ରଣାଳୀ, ଜିତିଲେ ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ୍‌ କପ୍‌

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫିଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁଭମେଣ୍ଟ ଅଧୀନରେ ହେଉଥିବା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବିଶ୍ବ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଏହି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଝିଅ ଜିଆ। ତାଙ୍କର ଗୋଲ୍ଡ ମେଡାଲ୍‌ ଆହୁରି ସଂଗ୍ରହ କରିବାର ଅଛି । କାହିଁକି ନା ତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଆଗକୁ ରହିଛି ।  ୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ରେ, ଭାରତର ପାଲାମିନାଡ ବନ୍ଦରରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମୈତ୍ରୀ ଠାରୁ ତାମିଲନାଡୁର ଟଚିଂ ପଏଣ୍ଟ ରାମମେଶ୍ୱରମ୍ ଘନୁଷ୍କୁଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୮ କିମି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ ରାମ ସେତୁକୁ ପାର କରି ଉଭୟ ଦେଶର ମିଳିତ ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ୍ କପ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।  ସୁଇମିଂ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରୁ ୬ ଜଣ ଏବଂ ଭାରତର ଜିଆ ରାୟ, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସନ୍ତରଣକାରୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଯେକୌଣସି ନଦୀରେ କିମ୍ବା ପୋଖରୀରେ ପହଁରିବା ସହଜ ନୁହେଁ । ତାହା ପୁଣି ଲମ୍ବା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ହେଲେ ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ସମୁଦ୍ର ପହଁରିବା କଳ୍ପନା ବାହାରେ । କିନ୍ତୁ ଭାବନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଜିୟା ରାୟ ନାମକ ଝିଅଟି ୧୩ ଘଣ୍ଟା ୧୦ମିନିଟରେ ୨୯କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରି ସଫଳତାର ସହିତ ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସାଗଡିର କୃତି ଆଲାମୁଦ୍ଦିନପୁରର ବାସିନ୍ଦା ସନ୍ତରଣକାରୀ ଜିଆ ରାୟ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ହାସଲ କରି ଜିଲ୍ଲାର ସମ୍ମାନ ବଢାଇଛନ୍ତି । ସେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ରେ ରମେଶ୍ୱରମରେ ଆୟୋଜିତ ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ୍ କପ୍ କ୍ୟାପଚର କରି ଏକ ନୂତନ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ସେ ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ନୂଆ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି । ୨୮ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଆରବ ସାଗରରେ ସନ୍ତରଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସେଟ୍ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡଠାରୁ ବହୁତ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି।

୧୩ ବର୍ଷର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଛାତ୍ର ଜିଆ ରାୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୬ଟି ସନ୍ତରଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୨୨ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ମୁମ୍ବାଇର ମାତା ରଚନା ରାୟ ଏବଂ ପିତା ନେଭି ସେନାର କର୍ମଚାରୀ ମଦନ ରାୟ ନିଜ ଝିଅ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଆଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ହେଉଛି ଭାରତ ପାଇଁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିବା। ସେ ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ୍ ସନ୍ତରଣ ଗେମ୍ସରେ ନିଜର ସଫଳତା ହାସଲ କରି ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତର ନା ଉଚ୍ଚା କରିଛନ୍ତି । ଜିଆ ରାୟଙ୍କ ପିତା ମଦନ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପାଲାଇମନନାଡ ବନ୍ଦରରୁ ରାତି ୨.୧୫ରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଧା ଶେଷ ହୋଇଥିଲା।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -spot_img

ଲୋକପ୍ରିୟ ଖବର