Thursday, September 29, 2022
Homeଓଡ଼ିଶା ଖବରବଢିଲା ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର, ୧୦୦ ଡଲାର ପାରି କଲା ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ଦର, ସୁନା...

ବଢିଲା ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର, ୧୦୦ ଡଲାର ପାରି କଲା ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ଦର, ସୁନା ୫୧୫୦୦ ପାର୍‌

ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଘୋଷଣା ପରେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟକ ବଜାର ଆଜି ପ୍ରବଳ ହ୍ରାସ ସହ ଖୋଲିଛି।

ଏଥି ସହିତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୯୯.୬୬ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସୁନା ଦର ମଧ୍ୟ ୫୧୫୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଟଙ୍କା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି । ରୁଷର ୟୁକ୍ରେନରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଘୋଷଣା ହେତୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଟଙ୍କା ୫୫ ପଇସା ହ୍ରାସ ହୋଇ ୭୫.୧୬ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ଟଙ୍କାରେ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଛି । ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବାରୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଟି ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ । ଫଳରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ଆମଦାନୀ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରାକୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଏହି ସମୟରେ ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଏମସିଏକ୍ସ ରେ ସୁନା ୫୧,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଆଜି ସକାଳେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୧୨୧୦ ଟଙ୍କାରେ ୮୩୧ ଟଙ୍କା ଅଧିକ କାରବାର କରିଥିଲା।

ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସାତ ବର୍ଷର ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବୁଧବାର ଦିନ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ୨.୯୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ପରେ ବ୍ରେଣ୍ଟ ଅଶୋଧିତ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ପିଛା ୯୯.୬୬ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -spot_img

ଲୋକପ୍ରିୟ ଖବର