ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟକାଇବେ କି ଯୁଦ୍ଧ

0
37
ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟକାଇବେ କି ଯୁଦ୍ଧ
ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟକାଇବେ କି ଯୁଦ୍ଧ

ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟକାଇବେ ଯୁଦ୍ଧ! ଅଚାନକ ମସ୍କୋ ପହଞ୍ଚି ପୁତିନଙ୍କ ସହ ଅଢ଼େଇ ଘଣ୍ଟା କଲେ ଆଲୋଚନା
ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଫଟାଲୀ ବେନେଟ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଓ ରୁଷିଆ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେ ଶନିବାର ରାତି ଅଚାନକ ମସ୍କୋ ପହଞ୍ଚି ରୁଷିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମୀର ପୁତିନଙ୍କ ସହତ ଅଢ଼େଇ ଘଣ୍ଟା କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେ ଯୁଦ୍ଧ ଅଟକାଇବାକୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥି କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୟୁକ୍ରେନ୍ ଉପରେ ରୁଷିଆ ଲଗାତାର ବୋମାମାଡ଼ କରିଚାଲିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ତାରିଖରେ ଯୁଦ୍ଧ ଏକାଦଶ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ବେନେଟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଭେଟ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ଏହି ଭେଟ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫୋନରେ ହୋଇଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତା ପରେ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଏହି କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ୟୁକ୍ରେନ୍ ଉପରେ ରୁଷିଆର ଆକ୍ରମଣକୁ ଇସ୍ରାଏଲ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିଛି । ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଅପିଲ କରିଛି ।
ଅନ୍ୟପଟରେ ପୁତିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୟୁକ୍ରେନ୍ ମାନବିକତାର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି । କାହାରିକୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଦେଉନାହିଁ । ଏହା ନୂଆ ନାଜି, ଯିଏକି ନାଗରିକଙ୍କ ପଛରେ ଲୁଚିରହିଛି । ସେ ମାନବଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ପୁତିନ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଚାଲିଥିବା ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଶ୍ଚିମ ସମକକ୍ଷଙ୍କ ଦାବି ଯେ, ମସ୍କୋ ମଧ୍ୟ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ । ପୁତିନ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରୁଷିଆ ଉପରେ ପଶ୍ଚିମୀ କଟକଟା ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ସହିତ ସମାନ । ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ନୋ-ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଜୋନ ଲାଗୁ କରିବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ୟମ ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରବେଶ ସହିତ ସମାନ ହେବ । ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ନାଟୋ ଉପରେ ନିଜ ଦେଶ ଉପରେ ଏହା କହି ନୋ-ଫ୍ଲାଇଟ ଜୋନ ଲାଗୁ କରିବା ଚାପର ମାହୋଲ କରିଛି ଯେ, ଏହି ଲଢ଼େଇରେ ମୃତ୍ୟୁର ଶିକାର ହେବାର କାରଣ ନିଜେ ହିଁ ହେବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here