Tuesday, October 4, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟକାଇବେ କି ଯୁଦ୍ଧ

ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟକାଇବେ କି ଯୁଦ୍ଧ

ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟକାଇବେ ଯୁଦ୍ଧ! ଅଚାନକ ମସ୍କୋ ପହଞ୍ଚି ପୁତିନଙ୍କ ସହ ଅଢ଼େଇ ଘଣ୍ଟା କଲେ ଆଲୋଚନା
ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନଫଟାଲୀ ବେନେଟ ୟୁକ୍ରେନ୍ ଓ ରୁଷିଆ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେ ଶନିବାର ରାତି ଅଚାନକ ମସ୍କୋ ପହଞ୍ଚି ରୁଷିଆର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମୀର ପୁତିନଙ୍କ ସହତ ଅଢ଼େଇ ଘଣ୍ଟା କାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେ ଯୁଦ୍ଧ ଅଟକାଇବାକୁ ମଧ୍ୟସ୍ଥି କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୟୁକ୍ରେନ୍ ଉପରେ ରୁଷିଆ ଲଗାତାର ବୋମାମାଡ଼ କରିଚାଲିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ତାରିଖରେ ଯୁଦ୍ଧ ଏକାଦଶ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ବେନେଟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ହୋଇଥିବା ଭେଟ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ଏହି ଭେଟ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫୋନରେ ହୋଇଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତା ପରେ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଏହି କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ୟୁକ୍ରେନ୍ ଉପରେ ରୁଷିଆର ଆକ୍ରମଣକୁ ଇସ୍ରାଏଲ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିଛି । ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଅପିଲ କରିଛି ।
ଅନ୍ୟପଟରେ ପୁତିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୟୁକ୍ରେନ୍ ମାନବିକତାର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି । କାହାରିକୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଦେଉନାହିଁ । ଏହା ନୂଆ ନାଜି, ଯିଏକି ନାଗରିକଙ୍କ ପଛରେ ଲୁଚିରହିଛି । ସେ ମାନବଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ପୁତିନ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ଚାଲିଥିବା ସଂଘର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପଶ୍ଚିମ ସମକକ୍ଷଙ୍କ ଦାବି ଯେ, ମସ୍କୋ ମଧ୍ୟ କଟ୍ଟରପନ୍ଥୀ । ପୁତିନ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରୁଷିଆ ଉପରେ ପଶ୍ଚିମୀ କଟକଟା ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ସହିତ ସମାନ । ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ୟୁକ୍ରେନ୍‌ରେ ନୋ-ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଜୋନ ଲାଗୁ କରିବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଉଦ୍ୟମ ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରବେଶ ସହିତ ସମାନ ହେବ । ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ନାଟୋ ଉପରେ ନିଜ ଦେଶ ଉପରେ ଏହା କହି ନୋ-ଫ୍ଲାଇଟ ଜୋନ ଲାଗୁ କରିବା ଚାପର ମାହୋଲ କରିଛି ଯେ, ଏହି ଲଢ଼େଇରେ ମୃତ୍ୟୁର ଶିକାର ହେବାର କାରଣ ନିଜେ ହିଁ ହେବେ ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -spot_img

ଲୋକପ୍ରିୟ ଖବର