Tuesday, August 9, 2022
Homeଓଡ଼ିଶା ଖବରହିନ୍ଦୀ ମହାଭାରତରେ ଓଡ଼ିଆ ମହାଭାରତର ପ୍ରଭାବ କେତେ?

ହିନ୍ଦୀ ମହାଭାରତରେ ଓଡ଼ିଆ ମହାଭାରତର ପ୍ରଭାବ କେତେ?

ସପ୍ତଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ବ୍ୟାସ ମହାଭାରତକୁ ହିନ୍ଦୀରେ ପୁନଃରଚନା କରିବାକୁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସୁନ୍ଦର ଦାସର ବିରାଟ ପର୍ବ (୧୬୨୪), ମାନସିଂଙ୍କ ଅଶ୍ୱମେଧ ପର୍ବ (୧୬୩୫) ଏବଂ ଶ୍ରୀପତିଙ୍କର କର୍ଣ୍ଣ ପର୍ବ (୧୬୨୨) ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁନଃରଚନା ୧୬୬୧ ରୁ ୧୭୨୪ ମଧ୍ୟରେ ସବଳ ସିଂ ଚୌହ୍ୱାନଙ୍କଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା । ଶିବ ସିଂ ସରୋଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସବଳ ସିଂ ରାଜା ମିତ୍ରସେନ୍‌ଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏଟାୱା ଗାଁର ଜମିଦାର ଥିଲେ । ସବଳ ସିଂ ତାଙ୍କ ମହାଭାରତରେ ରାଜା ମିତ୍ରସେନ୍ [୧] ଏବଂ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ଐରଙ୍ଗଜେବଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।ରାମଚରିତମାନସ ରଚନା ହେବାର ପ୍ରାୟ ଶହେ ବର୍ଷ ପରେ ସବଳ ସିଂ ପ୍ରାୟ ଚବିଶ ହଜାର ଦୋହା ଏବଂ ଚୌପାଇ ମଧ୍ୟରେ ମହାଭାରତର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ରାମଚରିତମାନସ ପରି ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସରଳ ଉପସ୍ଥାପନା ହେତୁ ଏହାର ଅନେକ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ଏନସାଇକ୍ଲୋପିଡିଆ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସାହିତ୍ୟ (ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ) ଅନୁଯାୟୀ ଗୁରୁ ଗୋବିନ୍ଦ ସିଂ ସବଳ ସିଂଙ୍କ ରଚନାକୁ ଗୁରୁମୁଖୀରେ ଅନୁବାଦ କରାଇଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସବଳ ସିଂଙ୍କ ମହାଭାରତ ପାଣ୍ଡୱାନୀ ଲୋକନୃତ୍ୟ ନାଟକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସବଳ ସିଂଙ୍କ ମହାଭାରତ କେବଳ ସଂସ୍କୃତ ମହାଭାରତର ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ରୂପ ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ୱର୍ଗାରୋହଣ ପର୍ବ ଶେଷରେ ସବଳ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେବଳ ବ୍ୟାସଙ୍କୁ ଅନୁକରଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଜକୁ ଅର୍ଥହୀନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । କବିଙ୍କ ଏହି ବିନୟୀ ଭାବ ବ୍ୟାସ ମୁନିଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସବଳ ସିଂଙ୍କ ମହାଭାରତ ଅନେକାଂଶରେ ବ୍ୟାସଙ୍କ ମହାଭାରତଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ । ଏଥିରେ ବ୍ୟାସ ମହାଭାରତ ପରି ଅଠର ପର୍ବ ଅଛି କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ମହାପ୍ରସ୍ଥାନିକ ପର୍ବ ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ସବଳ ସିଂ ଗଦା ଓ ଐଷିକ ପର୍ବ ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ, ବ୍ୟାସଙ୍କ ଶଲ୍ୟ ପର୍ବରେ ଗଦା ଏବଂ ସୌପ୍ତିକ ପର୍ବରେ ଏଷିକ ନାମରେ ଉପ ପର୍ବ ରହିଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସବଳ ସିଂଙ୍କ ମହାଭାରତରେ ଏପରି ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଛି, ଯାହା ମହାଭାରତଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ, ଯେପରିକି ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ଅଭିଶାପରେ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ରଥର ଚକ ଭୂମିରେ ବୁଡ଼ିଯିବାର କାରଣ ଥିଲା । ସବଳ ସିଂଙ୍କ କାହାଣୀ, ଏହି ଅଭିଶାପ ମୈଥୁନି ନାମକ ଏକ ଗାଈଦ୍ୱାରା ବିରାଟପୁରରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି, ବ୍ୟାସ ପଶା ଖେଳ ସମୟରେ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ର ସଭାରେ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସବଳ ସିଂଙ୍କ କାହାଣୀରେ ତାହା ନୁହେଁ ।ସବଳ ସିଂଙ୍କ ମହାଭାରତରେ ଏଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଛି ଯାହା ବ୍ୟାସ ମହାଭାରତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ନାହିଁ । ଯେପରିକି ଗାନ୍ଧାରୀ ଏବଂ କୁନ୍ତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାପାଠ କରିବା ନେଇ ବିବାଦ ହେବା; ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରବାହିତ ରକ୍ତ ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ମୃତ ଦେହ ସାହାଯ୍ୟରେ ପାର ହେବା ଏବଂ ତା’ପରେ ସେ ଶବ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ମଣକୁମାରଙ୍କର ବୋଲି ଜାଣି ଜାଣି ବିଳାପ କରିବା ଆଦି ପ୍ରସଙ୍ଗ ରହିଛି ।

ଯଦି ସବଳ ସିଂଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟାସଙ୍କଠାରୁ ଏତେ ଭିନ୍ନ, ତେବେ ଏହାର ଉତ୍ସ କ’ଣ ଥିଲା?
ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଧୁନିକ ଭାରତୀୟ ଭାଷାଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାବେଳେ, ସବଳ ସିଂଙ୍କ କାହାଣୀରେ ଓଡ଼ିଆ ମହାଭାରତର ଭାବନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ସବଳ ସିଂଙ୍କ ପ୍ରାୟ ଦୁଇଶହ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସାରଳା ଦାସ ସମଗ୍ର ମହାଭାରତକୁ ଓଡ଼ିଆରେ ପୁନଃ ରଚନା କରିଥିଲେ । ଓଡ଼ିଆ ମହାଭାରତ ପରି ସବଳ ସିଂଙ୍କ ମହାଭାରତରେ ଗଦା ଏବଂ ଏଷିକ ପର୍ବ ଅଛି ଏବଂ କୌଣସି ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ମହାପ୍ରସ୍ଥାନିକ ପର୍ବ ନାହିଁ ।
ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସବଳ ସିଂ ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ୟାସଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଭିନ୍ନ କାହାଣୀ କୁହନ୍ତି, ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ରଚନା ଓଡ଼ିଆ ମହାଭାରତର ନିକଟତର ହୋଇଛି । ଯେପରିକି ସହଦେବ ପାଣ୍ଡୁଙ୍କ ପୁଅ ହେବା ଏବଂ ଦୁଶାସନଙ୍କ ହତ୍ୟା ସମୟରେ ଭୀମଙ୍କଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏପରିକି କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ, ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ଭୀମ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ । ଭୀମଙ୍କଠାରେ ନରସିଂହଙ୍କ ରୂପ ଅଛି ବୋଲି କୃଷ୍ଣ କହି ଭୀମଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ସେହିଭଳି ଆରୋହଣ ପର୍ବରେ ଧର୍ମଦେବ ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କ ସହ କୁକୁର ରୂପରେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ହଠାତ୍ ଶେଷରେ ଆସନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସବଳ ସିଂ ପୁରୀର ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।କିଛି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସବଳ ସିଂ ଓଡ଼ିଆ ମହାଭାରତଠାରୁ ସାମାନ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି । କୁନ୍ତୀ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କଠାରୁ ଏକ ତୀର ମାଗିବା ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ତୀର ପର୍ଶୁରାମ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ଦେଇଥିବାବେଳେ ସାରଳା ଦାସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ହର ଏବଂ ହରି କର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ତୀର ଦେଇଥିଲେ । ସେହିଭଳି ଅଭିମନ୍ୟୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ କୃଷ୍ଣ ଶୋକାକୁଳ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ନେଇ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ଅଭିମନ୍ୟୁ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ସବଳ ସିଂଙ୍କ କାହାଣୀରେ ଅଭିମନ୍ୟୁ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପୁତ୍ର ବୁଧ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସାରଳା ସାସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଦେବୀ ଉଗ୍ରତାଙ୍କ ପୁତ୍ର । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟାସ ମହାଭାରତରେ ନାହିଁ ।

ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହିନ୍ଦୀ ମହାଭାରତ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ମହାଭାରତର ପ୍ରଭାବ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୌଳିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛି । ସାରଳା ଦାସଙ୍କ କାହାଣୀରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ କର୍ଣ୍ଣ କୁନ୍ତୀଙ୍କ ପୁତ୍ର ଏବଂ ସେ ଦ୍ରୋଣଙ୍କ ତତ୍ତୱାବଧାନରେ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିଥିଲେ । ସବଳ ସିଂଙ୍କ ମହାଭାରତରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ କର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଅଜ୍ଞ ଥିଲେ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣ ମହର୍ଷି ପର୍ଶୁରାମଙ୍କର ଜଣେ ଶିଷ୍ୟ ଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି ଭଗବଦ୍ ଗୀତା ସାରଳା ଦାସଙ୍କ କାହାଣୀର ଏକ ଅଂଶ ନୁହେଁ ବରଂ ସବଳ ସିଂଙ୍କଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ଷେପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ସବଳ ସିଂଙ୍କ ମହାଭାରତ ଏବଂ ସାରଳା ଦାସଙ୍କ ମହାଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଗଭୀର ସମାନତା ହେତୁ, ଓଡ଼ିଆ ମହାଭାରତର କାହାଣୀଗୁଡ଼ିକ ସବଳ ସିଂଙ୍କ ନିକଟରେ କିପରି ପହଞ୍ଚିଲା ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ? ସବଳ ସିଂ ନିଜେ ଓଡ଼ିଶା ଯିବାର କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଉତ୍ତର ଭାରତ ଓ ଓଡ଼ିଶା ମଧ୍ୟରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ରହିଆସିଛି । ଇଟାୱା ମଧ୍ୟ ସେହି ମାର୍ଗରେ ପଡ଼େ ଯେଉଁଥିରେ କୃଷ୍ଣ ଭକ୍ତମାନେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଆସୁଥିଲେ । ଏହା ସମାନ ମାର୍ଗ ଥିଲା ଯାହା ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା । ଯଦୁନାଥ ସରକାରଙ୍କ ‘ଶିବାଜୀ ଆଣ୍ଡ ହିଜ ଟାଇମ୍ସ’ ଅନୁଯାୟୀ, ଶିବାଜୀ ଐରଙ୍ଗଜେବଙ୍କ ବନ୍ଦୀତ୍ୱରୁ ବାହାରି କାଶୀ ଏବଂ ଗୟା ଦେଇ ପୁରୀରେ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପରେ ରାଜଗଡ଼କୁ ଫେରିଥିଲେ ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -spot_img

ଲୋକପ୍ରିୟ ଖବର