୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ମାଲକାନଗିରିରି ଉଡିବ ବିମାନ

0
42
୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ମାଲକାନଗିରିରେ ଉଡିବ ବିମାନ
୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ମାଲକାନଗିରିରେ ଉଡିବ ବିମାନ

୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ମାଲକାନଗିରିରି ଉଡିବ ବିମାନ । ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକ ପରେ ଏନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଲୋକସେବା ଭବନରୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ବୈଠକରେ ଏହାର ଅଗ୍ରଗତି ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପରିବହନ ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରି ମହାପାତ୍ର ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ବିମାନ ପାଇଁ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ମାଲକାନଗିରି ସବୁଠାରୁ ଦୂର ଜିଲ୍ଲା ହୋଇଥିବାରୁ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ସେବାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଜିଲ୍ଲାର ଆର୍ଥିକ ତଥା ବ୍ୟବସାୟିକ କାର‌୍ୟ୍ୟକଳାପକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାଜ୍ୟ ବିମାନ ପାଇଁ ବିମାନ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ବୃହତ ବିମାନର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଲକାନଗିରି ଏୟାରଫିଲ୍ଡକୁ ୨ବି ବର୍ଗ ବିମାନବନ୍ଦର ଭାବରେ ବିକଶିତ କରାଯାଇପାରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି, ଏବଂ ଫାଟକ ସହିତ ତାରର ବାଡ଼ ସହିତ କଂକ୍ରିଟ୍ ପୋଷ୍ଟର ବୃଦ୍ଧି କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି । ପ୍ରାୟ ୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ଅନୁମୋଦନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ପ୍ରାୟ ୭୪ ଏକର ସରକାରୀ ଜମି, ପ୍ରାୟ ୧୨୬ ଏକର ଘରୋଇ ଜମି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୩୩ ଏକର ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here