Tuesday, August 9, 2022
Homeଓଡ଼ିଶା ଖବରଯଦି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ

ଯଦି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ

ଦ୍ଵିତୀୟ ବିବାହ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବେ ସରକାର। ଯଦି ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମତି ନେଇନଥିବେ, ତେବେ ଏହା ବୈଧ ହେବ ନାହିଁ। ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ପାଇଁ ବିହାର ସରକାର ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ବିହାର ସରକାରରେ କୌଣସି ସ୍ତରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ସେତେବେଳେ ବୈଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ ଯଦି ଏଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ନିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହି ବିବାହ ବୈଧ ହେବ ନାହିଁ ।

ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବ ଅନୁମତି ବିନା ପ୍ରଥମ ସ୍ତ୍ରୀ ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚୁକ୍ତି କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବିବାହ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହିପରି ବିବାହରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ପରିଚୟ ନେଇ ସରକାରୀ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ ନାହିଁ ।
ଏପରି ସ୍ଥଳେ ସେବା ସମୟରେ ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ଦୟାପୁର୍ବକ କାରଣରୁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନାମ ବିଚାର କରାଯିବ ନାହିଁ ।

ଯଦି ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବଞ୍ଚିଥିବା ପତ୍ନୀ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନେ ଦୟାପୁର୍ବକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ। ତେବେ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସ୍ଥାନ ପ୍ରଥମେ ବିବେଚନା କରାଯିବ । ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ବିଭାଗ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ, ଡିଜିପି, ସବ-ଡିଭିଜନାଲ କମିଶନର, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି।

ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ସହ ଜଡିତ ଦୟାପୁର୍ବକ ନିଯୁକ୍ତିର ଲାଭ କେବଳ ସମସ୍ତ ଯୋଗ୍ୟତା ପୂରଣ କଲେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ସ୍ଥିର କରିଥିବା ସମସ୍ତ ନିୟମାବଳୀ ପାଳନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ଯଦି ଏହା ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ବ୍ୟତୀତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସନ୍ତାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତ ହେବାର ବିଚାରକୁ ଆସେ, ତେବେ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଅନାପତ୍ତି କିମ୍ବା ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -spot_img

ଲୋକପ୍ରିୟ ଖବର