Tuesday, August 9, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶଭାରତର ପ୍ରଥମ ମଙ୍କିକ୍ସ ରୋଗୀ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଆରୋଗ୍ୟ, ଖୁବଶୀଘ୍ର ହସ୍ପିଟାଲରୁ ହେବେ ଡିସଚାର୍ଜ

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମଙ୍କିକ୍ସ ରୋଗୀ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଆରୋଗ୍ୟ, ଖୁବଶୀଘ୍ର ହସ୍ପିଟାଲରୁ ହେବେ ଡିସଚାର୍ଜ

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମଙ୍କିକ୍ସ ରୋଗୀ ତଥା ଥିରୁବାନ୍ତପୁରମ୍‌ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା କେରଳର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭେନା ଜର୍ଜ କହିଛନ୍ତି । କେରଳର କୋଲାମରୁ ଆସିଥିବା ୩୫ ବର୍ଷୀୟଙ୍କୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହା ଦେଶରେ ମଙ୍କିକ୍ସର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ହୋଇଥିବାରୁ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଭାଇରୋଲୋଜିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କର ଦୁଇଥର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । “ସମସ୍ତ ନମୁନା ଦୁଇଥର ନକାରାତ୍ମକ ଥିଲା । ରୋଗୀ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି ।

ଚର୍ମରୋଗ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଲ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ଜର୍ଜ କହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସହ ପ୍ରାଥମିକ ଯୋଗାଯୋଗ ତାଲିକାରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ନକାରାତ୍ମକ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ସଂକ୍ରମିତ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୋଷଜନକ ରହିଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ବିଦେଶରୁ କେରଳକୁ ଫେରିଥିବା ଏବଂ ମଙ୍କିକ୍ସର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା କୋଲାମ ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ଜୁଲାଇ ୧୪ ରେ ଏହି ରୋଗ ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍‌ ହୋଇଥିଲେ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -spot_img

ଲୋକପ୍ରିୟ ଖବର