Friday, October 7, 2022
Homeଓଡ଼ିଶା ଖବରପୌର ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନିରପେକ୍ଷ ରହିବାକୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ପୌର ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ନିରପେକ୍ଷ ରହିବାକୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଓଡ଼ିଶାରେ ଚଳିତ ମାସ ୨୪ ତାରିଖରେ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ଦାଖଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମେୟର ଏବଂ କର୍ପୋରେଟର ଲାଗି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଗଲଣି । ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ ନିରପେକ୍ଷତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଏ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ସଚିବ, ଡିଜିପି, ରାଜସ୍ୱ ବିଭାଗୀୟ କମିଶନର, ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ୧୦୯ ସହରାଞ୍ଚଳ ପୌର ସଂସ୍ଥାରେ ନିର୍ବାଚନ ବିଷୟରେ ବିଧିବଧ ଭାବରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିସାରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ପୋଲିସ ସମେତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବାରେ ନିରପେକ୍ଷତା ରକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ସହାୟତା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ମହାପାତ୍ର ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସରକାରୀ ଗାଡି, ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତରାଜ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ନିର୍ବଚନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଡେଲ ଆଚରଣ ସଂହିତା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ବୋଲି ମହାପାତ୍ର ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ ତାଙ୍କୁ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଦାୟୀ କରିବ। ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଦେଶ ଜାରି କରି ସହରାଞ୍ଚଳ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଉପରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ନିଷେଧ କରିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ ହେବ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -spot_img

ଲୋକପ୍ରିୟ ଖବର