ଚିତାବାଘ ଚମଡ଼ା ଜବତ

0
27
ଚିତାବାଘ ଚମଡ଼ା ଜବତ
ଚିତାବାଘ ଚମଡ଼ା ଜବତ

ଓଡ଼ିଶା କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚର ସ୍ପେଶାଲ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ (ଏସଟିଏଫ) ଶନିବାର ଦିନ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାର ଦାରିଙ୍ଗବାଡି ପୋଲିସ ସୀମାରେ ଥିବା ଡାବେରୀ ଗ୍ରାମରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଶିକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ନାମ ବିପିନ୍ ନାୟକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଗୋଟିଏ ଚିତାବାଘର ଚମଡ଼ା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏପ୍ରିଲ ୬ ରେ ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ କ୍ରାଇମ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବ୍ୟୁରୋ (ଡବ୍ଲୁସିସିବି), କେଉଁଝର ଏବଂ କରଞ୍ଜିଆ ଜଙ୍ଗଲ ପରିସରର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ଚଢାଉ ପରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜର କରଞ୍ଜିଆ ଠାରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳ ନିକଟରେ ଏକ ଚିତାବାଘର ଚର୍ମ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ ସମୁଦାୟ ୭ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯେ ଡବ୍ଲୁସିସିବି ବେଆଇନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ହତ୍ୟା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରାଇଭ୍ କରୁଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଜେନ୍ସି ପ୍ରାୟ ୨୭ ଟି ଚିତାବାଘ ଚର୍ମ, ୧୫ ଟି ହାତୀ ଦାନ୍ତ, ୧୨ ଟି ଜୀବନ୍ତ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଜବତ କରିଛି।

ଏଗୁଡିକ ପୃଥକ ଭାବରେ, ୨୯ ୨ ଟି ଚିତାବାଘ ଦାନ୍ତ, ୨୯ ଟି ଚିତାବାଘ ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ୪୬ ଟି ଜୀବନ୍ତ ବଣୁଆ ପାରା ମଧ୍ୟ ଜବତ କରିଛି । ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ମାମଲାରେ ୬୪ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here