ଖରା ଦିନରେ ପିଅନ୍ତୁ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର, ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

0
43
ଖରା ଦିନରେ ପିଅନ୍ତୁ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର, ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା
ଖରା ଦିନରେ ପିଅନ୍ତୁ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର, ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

ଆପଣ କଣ ଖରା ଦିନରେ କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ! କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା କରି ଦିଆଯାଏ । ତାହାଲେ ସମସ୍ତେ ପିଇବେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିଶୁଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୃଦ୍ଧ ତଥା ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ କ୍ଷୀର ବହୁତ ଉପକାର ହୋଇଥାଏ। ଆମ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ କ୍ଷୀର ବିଷୟରେ ଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । କେବଳ ଏହାକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ପିଇବାର ଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ, କ୍ଷୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଜିଙ୍କ୍, ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଥାଏ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଦିନରେ କିମ୍ବା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀର ଭିତରେ ଥିବା ଉତ୍ତାପ ସହିତ ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିଥାଏ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀରର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ….

ପେଟର ଜଳାପୋଡା କମାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ-ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ ଜ୍ୱଳନ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଅମ୍ଳ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ ଭଲ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହଜମ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀରରେ ଭୁସି ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବ ।

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ-ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀରର ପିଇବା କରିବା ଦ୍ବାରା ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ । ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀରରେ ମିଳୁଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମର ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର ପିଇବା ପରେ ପେଟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଲ୍‌ ରଖିଥାଏ ।

ସୁସ୍ଥ ଚର୍ମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ-ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ସହିତ ଭରି ହୋଇ ରହିଛି । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତୁମର ଚର୍ମ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଦେଖାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ସକାଳେ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର ପିଇଅନ୍ତି ତାହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆହୁରୀ ଭଲ ହେବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here