ଆନ୍ଦୋଳନ ସତ୍ତ୍ୱେ ଥମୁନି ଦର: ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ମାଡ

0
11

ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ ହେବାର ନାଁ ନେଉନି । ଭାରତୀୟ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆଜି ୩୦ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଉଭୟ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୮୦-୮୦ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୧ ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ।

ସାରା ଦେଶରେ ଦାମୀ ପେଟ୍ରୋଲ ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୦ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ୯ ଦିନ ଧରି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଜାରି ରହିଛି । ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିଟର ପିଛା ୧୦୧.୦୧ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ୯୨.୨୭ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଟିକସ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ।

ବିରୋଧୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ଅଟକାଇଥିଲେ । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟାରେଲ ୧୧୨ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଡିଜେଲର ବହୁଳ କ୍ରେତାଙ୍କ ପାଇଁ ରବିବାର ଦିନ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଲିଟର ପିଛା ୨୫ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଡିଲରମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here